V Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego
Święto rotmistrza

V Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego

od 15.05.2021 do 15.05.2021

Tę równą rocznicę uczciliśmy niezwykłym wydarzeniem – I Zawodami Hipicznymi im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej w ramach już V Święta Rotmistrza. Przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji, które mogliście śledzić na żywo na naszym kanale na Facebooku oraz na Youtubie Muzeum. Filmy są nadal tam dostępne, więc nic straconego, jeśli nie mogliście być z nami tego dnia!

 

W siedzibie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich do połowy czerwca można zwiedzać Wystawę o życiu i obyczajach dwudziestolecia międzywojennego, na której można zobaczyć stroje a także przedmioty użytku codziennego. Zapraszamy w godzinach 9.00 - 16.00.

 

Podczas I Zawodów Hippicznych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego mogliśmy zobaczyć jak ułani reprezentujący różne pułki mierzyli się w przeróżnych konkurencjach, między innymi w skokach przez przeszkody, władaniem bronią białą czy pokazem sprawności ułańskiej. Nie zabrakło również pięknych kobiet - damy zaprezentowały nam kadryl amazonek, przebrane w przepiękne kolorowe suknie zatańczyły na koniach. 

 

Zwycięzców I Zawodów Hippicznych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego poznaliśmy przed końcem wydarzenia, złoty puchar wraz z kawalerysjkim siodłem z rąk syna Rotmistrza Witolda Pileckiego, Pana Andrzeja Pileckiego, otrzymał Piotr Piekarczyk, na koniu Delicja reprezentujący Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Drugie miejsce zajął Mikołaj Walter na koniu Domino w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, na miejscu trzecim znalazł się kpr. Tomasz Drężek na koniu Fallen ze Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

Ulicami Ostrowi Mazowieckiej przez cały dzień krążyły patrole konne, które zachwycały nie tylko najmłodszych. 

 

Tego wyjątkowego dnia w siedzibie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich zostały również przyznane statuetki w I Turnieju Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego, w tym roku zwycięskimi szkołami okazały się Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej, a także Szkoła Podstawowa im. Witolda Pileckiego w Kornem.