Wystawa „Zagłada Żydów Europejskich”
Wystawa czasowa

Wystawa „Zagłada Żydów Europejskich”

od 14.10.2021 do 31.12.2021

Serdecznie zapraszamy ponownie do odwiedzania ogrodu muzealnego! Tym razem prezentujemy wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi pt. „Zagłada Żydów europejskich". Wystawa przedstawia podstawowe informacje na temat historii zagłady ludności żydowskiej w Europie, wyjaśnia na czym polegała polityka nazistowskich Niemiec, jak wyglądało życie w gettach, a także prezentuje unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Łodzi, a także Bundesarchiv.

 

Wzbogaciliśmy wystawę o dodatkowe plansze przedstawiające wątek regionalny - początek Holocaustu w Ostrowi Mazowieckiej.

 

9 listopada 1939 r. jeden z żołnierzy niemieckich podpalił budynki przy ulicy 3-go Maja. Winą za ten czyn obarczono ludność żydowską mieszkającą w Ostrowi. Tego dnia rozpoczęły się w mieście masowe łapanki uliczne, które trwały do następnego dnia. 11 listopada, przy ulicy Warszawskiej, przeprowadzono masową egzekucję, podczas której rozstrzelano całe rodziny. Do dnia dzisiejszego nie jest znana pełna lista ofiar, ale szacuje się, że jednego dnia zginęło nawet 800 osób.